قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
جمعه , ۴ خرداد ۱۳۹۷

کاشت زعفران در گلدان

گلدان زعفران

کاشت زعفران در گلدان

 برای کشت گلدانی زعفران در صورت کشت در گلدان پلاستیکی با ایجاد چند حفره در کف گلدان پلاستیکی امکان زهکشی مناسب را فراهم می کنیم. بعد از ایجاد حفره در کف گلدان بهتر است جهت کشت چند سانتیمتر ابتدایی کف گلدان (2 تا 5 سانت) را سنگریزه و یا شن استفاده کنیم در صورتی که از گلدان سفالی جهت کشت استفاده کردیم میزان سنگریزه در کف گلدان را کمی افزایش می دهیم تا زهکشی درست صورت گیرد. خاک آماده شده جهت کشت پیاز می تواند خاک باغچه در ترکیب با کود حیوانی و یا ورمی کمپوست باشد یا از ترکیب خاک رس با ماسه به میزان مساوی به همراه مقداری کود حیوانی و یا ورمی کمپوست استفاه شود.

 بعد از لایه شن در کف گلدان حدود 3 تا 5 سانتیمتر از خاک آماده شده طبق دستور بالا می ریزیم و پیازهای زعفران را رو به بالا با فاصله 3 سانتیمتر از هر طرف می چینیم سپس روی پیازها را حدود 10 تا 15سانتیمتر خاک می ریزیم به این ترتیب کشت صحیح پیازها صورت گرفته است زمان مناسب جهت این کار از اخر خرداد تا اخر مهرماه می باشد. باید توجه کرد کشت پیاز در هر زمانی صورت گرفته باشد باید آبیاری به مهرماه موکول شود در مهرماه یک یا دو بار آبیاری به فاصله 10روز صورت می گیرد، آبیاری به میزانی است که آب اضافه از کف گلدان خارج شود (به دلیل خشکی خاک گلدان باید از خیس شدن تمام خاک گلدان و اشباع شدن خاک از آب اطمینان حاصل کرد ) 10 روز پس از این آبیاری گل های زعفران در گلدان دیده می شوند. گل های زعفران ماندگاری زیادی ندارند و بهتر است در یکی دو روز اولیه رشد، چیده شده زیرا بعد از 3 الی 4 روز پژمرده می شوند.

 باید توجه کرد از زمان کشت تا قبل این آبیاری بهتر است گلدان ها در مکان خنک و کم نوری قرار بگیرند ولی بعد از این آبیاری در زیر نور مستقیم خورشید قرار می دهیم گلدانها را می توان تا آخر بهار آینده در همین محل قرار داد. تنها تابستان گلدانها را به مکان خنک تر و کم نور منتقل کرده و دوباره با آبیاری مهرماه به مکانی با تابش مستقیم خورشید برمیگردانیم.

کشت زعفران در باغچه

اگر قصد داریم جهت کشت پیاز زعفران در باغچه اقدام کنیم باید ابتدا بر حسب مساحت باغچه مقداری کود حیوانی (در هر 100 متر حدود 200 تا 300 کیلو) و یا ورمی کمپوست (40 تا 50 کیلو برای هر 100 متر ) روی خاک باغچه بپاشیم و با بیل جهت شخم خاک باغچه اقدام کنیم پس از شخم و آماده سازی خاک جهت کشت،  پیازها را رو به بالا بدون فاصله از یکدیگر در داخل هر ردیف در عمق  15 سانتیمتری خاک قرار می دهیم. فاصله بین ردیف ها را می توان بین 10 تا 20 سانتیمتر در نظر گرفت. در کشت در باغچه همانند کشت گلدانی آبیاری در مهرماه طی یک یا دو مرحله با فاصله 10روز صورت گرفته و بعد از آبیاری حدود یک هفته تا 10 روز طول می کشد تا گل های زعفران سر از خاک بیرون آورند. دوره گل دادن زعفران حدود دو هفته طول می کشد به این ترتیب که در این مدت هر روز گل های جدیدی سر از خاک بیرون می آورند و ما با چیدن گل ها راه را برای گل های بعدی در روز بعد باز می کنیم زعفران در هر سال یک دوره (حدود دو هفته) گل دهی دارد.

بعد از تمام شدن گل چینی در صورتی که بارندگی با میزان زیاد به دفعات اتفاق بیفتد نیاز به آبیاری نیست در غیر این صورت تا اخر اردیبهشت به فاصله هر 20 روز یک آبیاری صورت می گیرد از اخر اردیبهشت تا مهر سال اینده آبیاری متوقف شده و اجازه میدهیم دوره خواب پیاز زعفران به سلامت طی شود. نیاز است این نکته را در مورد گلدان هایی که با روش بالا کشت شده و در باغچه قرار داده ایم نیز رعایت کنیم.

نکته مهم در کشت زعفران در باغچه این است که بخش کشت شده با پیاز زعفران توسط مرزی از گیاهان دیگر باغچه جدا شده و یا توجه داشته باشیم در مجاورت پیاز زعفران گیاهانی که در بهار و تابستان به کرات ابیاری می شوند قرار نداشته باشند زیرا آبیاری در اواخر بهار و فصل تابستان باعث پوسیده شدن پیاز و از بین رفتن آن می شود. 

جهت مشاوره و یا خرید پیاز زعفران می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید

09139786883 خانم مهندس شمس

09376557916 اقای مهندس قانی

تهیه شده توسط talaye-sorkh.ir

 

مطلب پیشنهادی

داروهای تولید شده از زعفران

داروهای تولید شده از زعفران

داروهای تولید شده از زعفران             سافروتین سافروتین برای اولین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *