خانه / دسته‌بندی نشده / روشهای کشت زعفران

روشهای کشت زعفران

روشهای کشت زعفران

روش کرتی

در روش کرتی زمین را توسط مرزهایی از خاک به قطعات کوچکتر تقسیم می کنند این روش کشت جهت آبیاری غرقابی مناسب است
در روش سنتی بعد ازآماده شدن کرتها و تسطیح زمین با بیل چاله هایی در زمین حفر شده و در هر چاله به صورت کپه ای تعدادی پیاز قرار گرفته و روی آن پوشیده شده و در آخر کشت تسطیح کرت صورت می گیرد و بهتر است کشت دانه تسبیحی جایگزین کشت کپه ای شود
در روش جدید درون کرتها شیارهایی ایجاد می شود و پیازها به صورت دانه تسبیحی کنارهم قرار گرفته و سپس روی آنها با خاک پوشیده شده و در این روش نیزتسطیح زمین صورت می گیرد.
در این روش در صورت کشت با دستگاه پیازها در ردیف هایی توسط دستگاه قرار می گیرند و در نهایت جهت کرت بندی زمین برای سهولت ابیاری غرقابی اقدام می شود

روش ردیفی

روش ردیفی برای زمین هایی که امکان ابیاری بارانی وجود دارد به این صورت انجام می شود که به وسیله فاروئر ردیف ها ایجاد شده و توسط کارگر پیازها درون ردیف های ایجاد شده قرار گرفته و توسط کارگر دیگری روی پیازها پوشیده می شود.
یا توسط گاو آهن کشت صورت می گیرد به این ترتیب که یک شیار ایجاد شده پیازها درون آن قرار گرفته با برگشت مسیر توسط گاوآهن شیار بعدی ایجاد و خاک حاصل از آن بر روی شیار قبل ریخته می شود در این روش در پایان کار سطح زمین مسطح است.
در این روش در صورت کشت با دستگاه پس از کشت نیاز به کرت بندی و مرز دهی زمین نیست.

روش جوی و پشته

روش جوی و پشته روش سوم کشت زعفران به حساب می آید که به دلیل بالا بردن احتمال سرمازدگی پیاز و یا بالا بردن احتمال وجود افت موش در زمین منسوخ شده است و بهتر است به روش جوی و پشته کشت صورت نگیرد.

درباره ی Reza

همچنین ببینید

مبارزه با علف های هرز در مزرعه زعفران

مبارزه با علف های هرز در مزرعه زعفران هر گیاهی که ناخواسته روییده شود و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *